Zrzut ekranu 2018-09-13 o 20.52.10Fakty są takie. W Ciechanowie zamiast targowiska miejskiego przy Dworcu PKP powstała Hala Targowa „Bloki”. Kupcy handlujący dotychczas na bazarku przenieśli się do nowego miejsca handlowego. Hala targowa jest własnością Ciechanowa i umowę najmu zawierano pomiędzy Miastem Ciechanów, a pojedynczymi kupcami. Hala jest przestrzenią nieogrzewaną, ale Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński dawał gwarancję, że w pomieszczeniach temperatura nie spadnie do 0 stopni. Po kilku miesiącach użytkowania hali na spotkaniu z kupcami jedna ze sprzedających Pań zapytała Prezydenta o warunki grzewcze na hali i problemy parkingowe. I tu zaczyna się kolejna historia.

Pytającą o te sprawy była Pani Danuta Ceranowska, która w tym miejscu (wcześniej na bazarku) handluje już 25 lat. Pani Ceranowska jest wdową samotnie wychowującą trójkę dzieci i kiosk handlowy jest jej jedynym miejscem pracy. Dwa dni po zadaniu pytania Prezydentowi Kosińskiemu i zgłoszeniu swoich wątpliwości Pani Ceranowska otrzymała jednostronne wypowiedzenie umowy najmu w Hali Targowej „Bloki” przez Gminę Miejską Ciechanów bez podania żadnego uzasadnienia.

Pani Ceranowska zaczęła się bronić przed swoistą karą za swoje wypowiedzi. Próbowała bezskutecznie rozmawiać z Urzędem Miasta, apelowała i prosiła o pomoc. Sprawą zainteresowała się opinia publiczna. W Ciechanowie rozpoczęła się zbiórka podpisów pod apelem o przywrócenie miejsca pracy dla Pani Ceranowskiej. Głos zabierają parlamentarzyści i partie polityczne. 31 stycznia miała miejsce duża pikieta demonstracyjna mieszkańców Ciechanowa pod Urzędem Miejskim.

Jako radny wojewódzki skierowałem pismo do Prezydenta Kosińskiego z prośbą o wyjaśnienie i do Marszałka Struzika, który otwierał Halę Targową i pochodzi z tej samej partii co Pan Prezydent z prośbą o interwencję. Zadeklarowałem także pomoc i udział w ewentualnych negocjacjach pomiędzy zwaśnionymi stronami, jeżeli Prezydent Kosiński będzie chciał w ogóle rozmawiać ze stroną społeczną.

Sprawa z pozoru jest jednostkowa, ale porusza szereg problemów społecznych. Powstają pytania dla kogo jest samorząd? Czy dla lokalnych polityków czy dla zwykłych mieszkańców borykających się z problemami jak Pani Danuta Ceranowska? Czy można karać mieszkańca takimi zabiegami jak wymówienie najmu lokalu za wypowiadane słowa krytyki? Gdzie kończy się wolność gospodarcza samorządu, a zaczyna troska o mieszkańców? Czy zgodnie z zasadami demokratycznymi samorząd może bez uzasadnienia podejmować niosące taki wymiar społeczny i jednostkowy decyzje? Gdzie jest w tym wszystkim wolność słowa? Gdzie jest zaufanie społeczne i społeczne podejście do mieszkańców? Nie wspominając już o empatii i solidaryzmie.

Prezydent Krzysztof Kosiński osiągnął bardzo dobry wynik wyborczy. Czy oznacza to, że ten wynik daje mu prawo do podejmowania tak arbitralnych decyzji bez uzasadnienia i nie liczenia się z kosztami ludzkimi? Czy w tak negatywny sposób tworzy się wspólnotę lokalną? Hasło kampanii wyborczej ugrupowania Prezydenta Krzysztofa Kosińskiego brzmiało „Człowiek jest najważniejszy”. Czy w tym przypadku również ono obowiązuje?

Do artykułu dodałem pisma, które skierowałem do Prezydenta Kosińskiego, Marszałka Struzika oraz otrzymane pismo Pani Ceranowskiej i Pani Poseł Anny Cicholskiej. Na zdjęciu Prezydent Kosiński i Marszałek Struzik przy Hali Handlowej „Bloki”.

Artur Czapliński

Pismo do Prezydenta Kosińskiego

Pismo do Marszałka Struzika

Pismo Pani Danuty Ceranowskiej

Pismo Poseł Anny Cicholskiej