Zrzut ekranu 2018-09-13 o 20.52.10Do wyborów samorządowych pozostały trzy tygodnie. Kampania wyborcza wystartowała. W przestrzeni publicznej i w internecie zasypywani jesteśmy reklamami wyborczymi, zdjęciami kandydatów, programami i hasłami. Samorząd w Polsce ma prawie 30 lat i przy okazji bieżących wyborów warto zastanowić się co to znaczy być radnym i na jakiego radnego warto zagłosować.

W Polsce jest 45 tysięcy radnych. W powiecie płońskim w samorządach gminnych, miejskim i powiatowym 207 radnych. Według ustawy radny powinien być aktywny, zaangażowany i utrzymywać stałą więź z wyborcami  oraz tworzyć wspólnotę samorządową. Czy tak jest? Czy jako czytelnicy, ale i wyborcy jesteście Państwo zadowoleni z pracy wybranych przez siebie radnych?

Nie ma się co oszukiwać. Zaangażowanie społeczne w Polsce dotyczy niewielkiej grupy społecznej. Jest to zrozumiałe, ponieważ bycie chociażby radnym to odpowiedzialne i czasochłonne zadanie. Jeżeli chce się porządnie i sumiennie podchodzić do obowiązków samorządowych, to trzeba na to poświęcić dużo czasu i dużo energii. Oczywiście można być radnym milczącym, pasywnym i pobierającym tylko dietę (rozejrzyjmy się wśród naszych radnych). Ale czy o to chodzi wyborcom, ale i samym kandydatom. Warto przemyśleć i zastanowić się nad dotychczasowym zaangażowaniem kandydata, ale także nad jego ewentualną pracą i dynamiką w nadchodzącej kadencji. A dodatkowo radny wystawia się również na ocenę społeczną i na duże oczekiwania.

Wyborcy oczekują od wybranych przez siebie radnych sprawności, pomysłowości i reprezentowania ich spraw w samorządzie. To działa na zasadzie, „My nie możemy, ale Ty działaj dla nas”. I to jest dobry model. Tak to wygląda na przykład w Stanach Zjednoczonych i dobrze się sprawdza. Bo radny jest przede wszystkim silny poparciem własnej społeczności lokalnej. Tam gdzie utrzymuje z nią kontakt może czuć to poparcie i reprezentować swoją grupę wyborczą. Tam gdzie radny nie ma nawet konta w mediach społecznościowych, nie zabiera głosu publicznie, a mieszkańcy nie znają jego numeru telefonu, o żadnej pozytywnej pracy samorządowej nie może być niestety mowy.

Bycie radnym zaangażowanym i utrzymującym kontakt z własną społecznością lokalną musi być naturalną postawą samorządowca. Trzeba po prostu odbierać telefony, upominać się w mniejszych i większych sprawach mieszkańców. Być otwartym na ich potrzeby i słuchać tego co mieszkańcy mają do powiedzenia. Nie może być tak, że w kampanii wyborczej odświeża się zdjęcie, prosi o głos, a później na cztery lata znika i nie odpowiada wyborcom nawet dzień dobry. Taka postawa to droga donikąd, ale często spotykana w samorządach.

Przed nami wybory. Warto zastanowić się i wziąć w nich udział oraz wybrać odpowiedzialnych i pracowitych radnych. W samorządach zostaje około 50 % naszych podatków. Musimy wiedzieć kto tymi pieniędzmi dysponuje i jak podchodzi do rzeczy publicznych. Bo samorząd to nie atrybuty władzy i tani blichtr. To musi i powinna być codzienna służba na rzecz dobra wspólnego. Radny nie musi być „bezradny”. Dajmy sobie szansę na dobrą władzę w samorządach.

Artur Czapliński