W najbliższą sobotę, już po raz trzeci, płoccy wodniacy uczczą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość ta odbywa się na środku Wisły, na wysokości płockiej katedry. Na klika minut przed godziną „W” jednostki spotykają się przy płockim molo i wolniutko pływają  zataczając duży krąg na Wiśle. Równo o godzinie 17:00 wszyscy ustawiają się dziobem w górę rzeki, w stronę Warszawy i włączają syreny, klaksony, światła zamontowane na łodziach oraz odpalają biało-czerwone flary i świece dymne. W ten sposób 01 sierpnia, o godz. 17:00, w tej wyjątkowej dla wszystkich Polaków chwili, ruch na Wiśle w Płocku całkowicie zamiera. Wśród syren i dymów wodniacy oddają hołd bohaterom Warszawy z 1944 roku.

Po raz pierwszy uroczystość odbyła się w 2018 roku. Inicjatorem akcji był Michał Szymajda – prezes wodniackiego stowarzyszenia PRZYSTAŃ 624. „Gdy wybuchło w Warszawie powstanie, z wielu zakątków Mazowsza płynęła do stolicy pomoc, w tym z powiatu płockiego, a Wisła w tamtych czasach była jednym z kanałów komunikacyjnych. Dlatego pomyślałem, że warto było by zebrać płockich wodniaków i wspólnie, na środku Wisły upamiętnić rocznicę wybuchu Powstania” – komentuje Szymajda.

Z każdym rokiem przybywa jednostek uczestniczących w obchodach. Stałym elementem uroczystości jest już obecność płockiego WOPR a także przedstawicieli nawiślańskich Ochotniczych Straży Pożarnych. Organizator liczy na to, że i tym razem frekwencja dopisze, mimo iż tegoroczna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego wypada w sobotnie popołudnie.