artur1Fakty są następujące. Lotnisko w Modlinie się sprawdza i jest potrzebne dla Mazowsza. Odlatuje stąd mnóstwo samolotów, tysiące podróżnych kursuje tanimi liniami lotniczymi, a setki osób z naszego terenu ma tu pracę. Nie ma co do tego dyskusji. Nie znam na północnym Mazowszu ani jednej osoby, która byłaby przeciwko funkcjonowaniu tego lotniska. Tak samo mówi o tym projekcie Minister Mikołaj Wild, który informuje publicznie, że „nie ma mowy, abyśmy w najbliższych latach próbowali zamknąć lotnisko w Modlinie.”

Jednak również w samej spółce, kierującej lotniskiem w Modlinie trwa spór właścicielski, który oddziałuje na funkcjonowanie portu. Konflikt trwa pomiędzy udziałowcami. Co do koncepcji dalszego rozwoju lotniska spierają się rząd, samorząd wojewódzki, agencja mienia wojskowego i najmniejszy udziałowiec – Nowy Dwór Mazowiecki. Jest to normalna dyskusja w ramach przyjętych ustaleń właścicielskich. Dyskusja w której chodzi o rozwój i jak najlepsze wykorzystanie lotniska w Modlinie. Chodzi na przykład o budowę dróg towarowych czy o poszerzenie zakresu pracy lotniska o funkcje właśnie transportu towarowego.

Niestety powstały konflikt jest w skandaliczny i polityczny sposób wykorzystywany przez jedną ze stron konfliktu czyli samorząd wojewódzki. Celem jest kampania wyborcza i podkopywanie obecnych władz. Organizuje się atmosferę niepokoju i zagrożenia istnienia lotniska w Modlinie poprzez przeróżne wymysły i strachy. Dla swoich wyborczych celów próbuje się dzielić mieszkańców Mazowsza i stwarzać sztuczny podział na północ i południe. W mojej opinii, tylko po to, żeby w tej atmosferze iść do wyborów i na tym fikcyjnym zagrożeniu budować swoją kampanię wyborczą.

Na całym Mazowszu organizowane są przez radnych wojewódzkich petycje i listy poparcia lub protestu. W terenie zajmują się tym to mobilizowane przez Adama Struzika struktury PSL, które wcześniej zupełnie nie interesowały się Modlinem. Wcześniej z podobną polityczną akcją mieliśmy do czynienia przy okazji ustawy rolnej dotyczącej handlu ziemią. Teraz straszy się Modlinem.

A ja chciałbym zapytać gdzie byli Ci wszyscy obrońcy Modlina, kiedy kilka lat temu walczyliśmy (sam zebrałem kilka tysięcy podpisów) o powstanie drogi kolejowej z Płocka do Modlina przez Płońsk, która w kapitalny sposób mogłaby służyć rozwojowi naszego terenu? Mija 10 lat i tego połączenia nie ma, bo ktoś w województwie o cos jak zwykle nie zadbał. Nie ma również chodników prowadzących do lotniska, bo kto by sobie zawracał głowę w województwie takimi szczegółami i problemami zwykłych ludzi. Kiedy poprzednie rządy oparte  na PSL, zwijały i likwidowały Polskę powiatową i na przykład w samym małym powiecie płońskim likwidowano osiem lokalnych instytucji, to obecni polityczni obrońcy Modlina siedzieli bardzo cicho.

O Modlinie piszę dlatego, że dziś podczas sesji rady powiatu obecny był Jacek Kowalski, czyli burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego i udziałowiec lotniska w Modlinie. Chcę wierzyć w dobre intencje burmistrza NDM. Bo co do celu, czyli rozwoju lotniska mamy wspólny mianownik. Różnimy się co do sposobu dyskusji o problemie. Ja uważam, że o Modlinie trzeba rozmawiać bez polityki, samorządowo i konkretnie.

Niestety jak dotychczas temat jest mocno upolityczniony i staje się narzędziem w samorządowej kampanii wyborczej PSL i także w Nowym Dworze Mazowieckim. To nie wróży nic dobrego i bardzo źle się dzieje, że panowie politycy kolejny raz dla swoich wyborczych interesów wykorzystują sprawy społeczne. Apeluję do wszystkich decydentów wojewódzkich i samorządowych. Nie wykorzystujcie tego lotniska politycznie. Lotnisko ma służyć zwykłym mieszkańcom. Wy do siedziby województwa mazowieckiego w Brukseli kupionej za publiczne pieniądze możecie latać sobie swoimi czarterami.

Tak dla lotniska w Modlinie i dla jego rozwoju. Nie dla politycznych przepychanek mazowieckich elit. Zadbajmy wreszcie o swój interes!

Artur Czapliński