Zrzut ekranu 2018-09-13 o 20.52.10W samorządach gminnych i miejskich trwają właśnie głosowania podatkowe. Czyli radni decydują jakie podatki w najbliższym czasie będą płacić mieszkańcy. Tendencja ogólna jest taka, żeby podnosić mieszkańcom podatki. Wybory się skończyły i pod płaszczykiem roztropności, rozsądku, wielkiej troski ekonomicznej, fachowości budżetowej i innych tego typu sloganów po prostu podnosi się ceny zwykłym mieszkańcom.

Nie zawsze tak jest bo na przykład w gminie Załuski radni nie ulegli pokusie łatwego działania i pozostawili stawki podatkowe bez zmian. A jako przykład podam gminę Baboszewo, gdzie radni w poprzednich latach obniżali podatki.

W Płońsku podatki wzrosły. To bardzo jaskrawy przykład rozmijania się obietnic wyborczych z rzeczywistością. Ja wiem, że Pan Burmistrz miał bardzo dobry wynik wyborczy i ma mocny mandat do takich zmian. Ale ja nie będę bierny i tam gdzie coś mi się nie podoba to będę o tym mówił. Bardzo dziękuje radnym, którzy zagłosowali przeciwko podnoszeniu podatków mieszkańcom Płońska.

Samorządy mają o wiele więcej możliwości pozyskiwania środków niż tylko wyjmując je z kieszeni mieszkańców. Społeczne podejście w pracy samorządowej wymaga opowiadania się po stronie mieszkańców, a nie władzy podnoszącej podatki. Tu gdzie mamy pole manewru powinniśmy być aktywni i proponować inne rozwiązania niż najprostsze metody podnoszenia stawek za wszystko. Stan budżetów samorządowych w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie tego typu praktyki. Proszę radnych w gminach gdzie samorządy są jeszcze przed tymi decyzjami o przemyślenie tematu.

Artur Czapliński