Politycy Solidarnej Polski ruszyli z krytyką rządu, w którym zasiadają. Napinają się przy tym jako najbardziej pragmatyczna i rozsądna część polskiej prawicy, która zawsze asertywnie zachowuje się wobec Unii Europejskiej.

To nowość w koalicji rządzącej, bo do tej pory niewielu polityków prawicy dotykało na przykład kwestii skuteczności reformy sądownictwa czy działań prokuratury. Raczej wszyscy PiS-owcy solidarnie bronili reform Zbigniewa Ziobry. Na wymiarze sprawiedliwości się nie znam. Wydaje mi się, że sądy nie działają diametralnie szybciej niż sześć lat temu ani też szczególnie sprawiedliwiej. No ale może czegoś nie widzę. W większym stopniu obserwuję za to, co dzieje się w sprawach związanych z ochroną środowiska. Za czasów, kiedy resort ten dzierżyła Solidarna Polska, politycy tej formacji nie podjęli decyzji w sprawie Puszczy Białowieskiej (aneksy stworzone przez nadleśnictwa puszczańskie leżały sobie na biurku), a także zgodziliśmy się bezkrytycznie na eliminację ołowiu z nabojów myśliwskich. To ostatnie jest absurdem, biorąc pod uwagę, że identycznie zrobili Norwegowie, po czym po sprawdzeniu zakazu w praktyce, z niego się wycofali. No ale pewnie taka była dziejowa konieczność i nie chciano otwierać frontów. Tylko po co teraz w TVN-ach rozdzierać szaty i się prężyć? Jest w tym jakiś sens? Po co Janusz Kowalski krzyczy teraz o suwerenności, skoro przy tzw. piątce dla zwierząt był pierwszy do krzyczenia z mównicy sejmowej o konieczności notyfikacji w Brukseli? Rozumiem, że obydwie partie, złożone prawie wyłącznie z ministrów i rzeczników prasowych, są ważne.

Walczą również o to, żeby się wyróżnić w oczach wyborców i pozostawać niezależnym. Ostatecznie jednak statystyczny Kowalski dostaje widok państwa z wizji Bogusława Radziwiłła. Kraju rozdzieranego na strzępy w imię partykularnych interesów.

źródło: niezależna.pl/jacek liziniewicz