W Warszawie do Wisły leje się 5 tys. litrów ścieków na sekundę. Odcinek rzeki między stolicą a Bałtykiem jest więc w coraz gorszym stanie. Władze miast położonych na tej trasie nie podnoszą jednak alarmu. Wiele z nich związanych jest z Platformą Obywatelską (np. Płock, Gdańsk, Włocławek, Bydgoszcz) a w oczach dużej części Polaków to wiceszef tej partii Rafał Trzaskowski jest współodpowiedzialnym całego zamieszania. Zapytaliśmy więc, czy przez płynącą stertę nieczystości mają jednak jakieś problemy, i jak sobie z nimi radzą.

Z największych miast, do których wysłaliśmy pytania, nie odpowiedzieli nam tylko Bydgoszcz, gdzie rządzi Rafał Bruski z PO, i Grudziądz, w którym prezydentem jest Maciej Glamowski, mąż siostry Magdaleny Adamowicz.

Gdańsk

Biuro prasowe w Gdańsku przekazało nam, że 3 września prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się m.in. z prezesem spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna i przedstawicielem Saur Neptun Gdańsk.

„Podczas spotkania prezydent zdecydowała, że Gdańsk wspólnie ze Związkiem Miast i Gmin Morskich zleci pogłębioną ekspertyzę stanu czystości i jakości wody w Wiśle w okolicach ujścia do Zatoki Gdańskiej. Ekspertyzę przygotują specjaliści z Politechniki Gdańskiej” – dodano.

Zapewniono nas, że sytuacja i stan wód jest na bieżąco monitorowany. „Ponadto władze Warszawy szybko zadziałały, ścieki są stale ozonowane. W zeszłym roku, kiedy doszło do podobnej sytuacji, wspólnie z ekspertami analizowane było ryzyko potencjalnego wpływu awarii na wody Zatoki Gdańskiej. Zgodnie z przewidywaniami, ze względu na odległość, którą pokonuje woda zanim dopłynie do Gdańska, wpływ awarii należy uznać za znikomy” – podkreślono.

Włocławek

„Mieszkańcy Włocławka korzystają z zasobów wód głębinowych. Awaria w oczyszczalni Czajka nie ma więc wpływu na jakość włocławskiej kranówki, o czym mieszkańcy zostali poinformowani podczas briefingu prasowego prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego” – czytamy w kolejnej z nadesłanych nam odpowiedzi.

„Niemniej prezydent zobowiązał służby miejskie i inspekcje do podjęcia działań polegających na monitorowaniu sytuacji na rzece Wiśle i terenach przybrzeżnych miasta w odniesieniu do realizacji rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego związanych z awarią układu przesyłowego ścieków w Warszawie” – przyznano.

Toruń

Biuro prasowe prezydenta Torunia przekazało nam z kolei, że w związku z awarią nie są podejmowane żadne dodatkowe czynności. „Tak jak w przypadku pierwszej awarii w oczyszczalni ścieków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji m. st. Warszawa Czajka spodziewamy się, że zanieczyszczenia przepłyną przez Wisłę na odcinku Torunia nie powodując negatywnych skutków dla mieszkańców” – napisano.

Czytaj dalej: LINK

źródło: tvp.info